Jonas Yman bägare silver 1700-tal
2019-10-27
694480
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 9 000 SEK |
JONAS YMAN (1760-1808), bägare, silver, Växjö 1775, svisselerad blom-och bladdekor, spår av invändig förgyllning, fot med vridna knäckar samt vågband i relief, höjd 18,5 cm, vikt ca 392 g