Konsertgitarr Masaru Kohno

Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno
Konsertgitarr Masaru Kohno

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MASARU KOHNO (Japan, 1926-1998), klassisk gitarr, modell nr 20, lock av gran, sidor och botten av riopalisander, hals av mahogny, greppbräda av ebenholts, inläggningar av olika träslag, tillverkad vid 1970-talets mitt, etui medföljer

Ingår i tema-auktion "Gitarrer"

HISTORIK: Masaru Kohno var den kanske främste japanske gitarrbyggaren, flerfaldigt internationellt belönad och med flera världsgitarrister bland kunder, na, t ex Julian Bream

Bruksslitage, lock med limmade sprickor, repor och märken

693101

2019-10-30