Skulpturgrupp Asmat

Skulpturgrupp Asmat
Skulpturgrupp Asmat
Skulpturgrupp Asmat
Skulpturgrupp Asmat
Skulpturgrupp Asmat
Skulpturgrupp Asmat

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKULPTUR, Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea, anfadersskulptur i trä, möjligen far och son, , troligen 1950-tal, längd 74 cm

Proveniens:
Magnus Andersson, Helsingborg, insamlad på 1970-tal, Förvärvad genom Biskopen av Asmat Alphonse Sowada 1975

692152

2019-11-10