Dansdräkt Papua

Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua
Dansdräkt Papua

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

DANSDRÄKT Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. ´Jipae´ dansdräkt i tvinnat och flätat växtfiber, infärgad med ockra och aska från brända snäckskal. Kjol i bast samt ögonmask i trä i form av näshornsfåglar, en spets avbruten. På ryggen är monterat en snörklädd stång, upptill fjädrar från kakadua samt frön från bl.a. Jobs Tårar och fjädorpennor. Framtill hänger fjäderplymer från kasuarstruts, höjd 170cm

Proveniens:
Magnus Anderssons samling, Helsingborg, insamlad på 1970-talet, samtida tillverkning
Använd vid förfädersceremoni där förfäderna återvänder till byn för en dag och en natt. Ceremonin äger rum med flera års mellanrum. Nederst på dräkten fästs en kjol av bast, som byts ut till varje ceremoni.

691987

2019-11-10