Carl Larsson Gunilla och Erik
2019-10-17
690359
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
CARL LARSSON (1853-1919): "Gunilla och Erik", monogramsignerad CL, 1909, etsning, ca 14,6x19,7 cm
HISTORIK: Gunilla och Erik är Carl G Laurins fru och yngsta dotter.
LITTERATUR: Hjert & Hjert, "Carl Larssons grafiska verk", sid 152
Ej examinerad ur ram