Rörstrand "Skåne"
Klubbat för:
3 000 SEK
2 000 SEK
RÖRSTRAND, (20 dlr) matservis "Skåne", tidigt 1900-tal, flintgods, blå/vit dekor med motiv från olika delar av Skåne bl.a. Sofiero, Dybäck, Trolleholm m.fl, 10 mattallrikar diameter ca 25, 10 assietter/förrättstallrikar diameter ca 20 cm
Smärre slitage, blåa nyansen på dekoren kan variera
688592
2019-10-11