Snusdosa fångarbete 1800-tal
2019-12-15
688307
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SNUSDOSA, 1800-talets början, sk. fångarbete, tillverkad av en coquillanöt, rikligt skuren dekor av festonger, maskaroner, musikinstrument mm, ca 3x8x5 cm
HISTORIK: Liten papperslapp medföljer, med text som lyder: "Denna dosa af en kokosnöt är arbetad af galèr slavar i Toulon 1834"
Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction