Väggpendyl sengustaviansk
Klubbat för:
5 800 SEK
4 000 SEK
VÄGGPENDYL, sengustaviansk, urtavlan med arabiska siffror samt märkt Joh. Lson Sundberg, Stockholm (Johan Larsson Sundberg, verksam i Göteborg och Stockholm omkring 1799-1820), förgylld, skuren dekor, krönet i form av bl a jordglob och passare, höjd ca 100 cm, nyckel och pendel finns
PROVENIENS: Stopalo
Lagningar
686801
2019-11-24