Einar Eriksson Stadsgårdshamnen
2019-10-28
685846
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
EINAR ERIKSSON (1899-1978): Stadsgårdshamnen med Ersta tullhus sett från Tegelviken med vy mot Gamla Stan, signerad Einar Eriksson, olja på pannå, 46x55 cm
Tullhuset revs på 1970-talet.
Svensk privatsamling