Alfred Hedlund Norrmalmstorg
Klubbat för:
5 600 SEK
3 000 SEK
ALFRED HEDLUND (1884-1930): Norrmalmstorg i Stockholm, signerad Alfr. Hedlund, olja på duk fäst på pannå, 52x34,5 cm
Auktionens utrop fångar folklivet på Norrmalmstorg från tiden strax efter förra sekelskiftet. På torget fick gående dela utrymme med såväl spårvagnar som hästdroskor. De första elspårvagnarna sattes i trafik 1901 i Stockholm, på Söder, tre år senare elektrifierades även den s.k. Djurgårdslinjen, där Norrmalmstorg var ändhållplatsen alltsedan 1882.
Svensk privatsamling
685584
2019-10-28