Uppläggningsfat Kina 1700-tal
2019-10-04
684703
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av trädgårdsklippa med bambu, pion samt "rockwork" i underglasyrblått, taggbård, längd ca 30,5 cm
Smärre slitage, mindre kantspricka (5 mm)