Skål Kina 1700-tal Imari Batavia
2019-10-03
684195
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Imari, batavia, "café au laitglasyr", dekor av pion och prunus i underglasyrblått, järnoxid samt guld, höjd 9, diameter ca 20 cm
Sprickor, slitage, kantlagning