Kerstin Hedeby blandteknik
2019-09-30
683257
| Klubbat belopp | 5 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
KERSTIN HEDEBY-PAWLO (född 1926): Komposition med kvinnor, signerad Kerstin Hedeby, blandteknik, 62x46 cm
Historik, Kerstin Hedeby-Pawlo fick sin huvudsakliga utbildning vid Konstakademien i Stockholm 1948-53. Sedan 1949 har hon medverkat som kostymör och scenograf i ett 30-tal uppsättningar i samarbete med bl a Ingmar Bergman. Kerstin Hedeby-Pawlo har under åren arbetat på bl a Malmö stadsteater, Kungliga Operan i Stockholm, Operan i Helsingfors, Det Kongelige Teater i Köpenhamn samt Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm