Ljuskrona oscariansk
2019-10-26
681782
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, bronserad stomme i mässing, för 18 ljus, elektrifierad, behängd med olikformade slipade prismor, höjd ca 95, diameter 87 cm
PROVENIENS: Stopalo