Ljuskrona i oscariansk stil
2019-09-26
679157
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
LJUSKRONA, oscariansk stil, 1900-talets första hälft, tolv svängda ljusarmar, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, dekor av lagerkransar och palmetter, korgbotten med kotte, diameter ca 62 cm, höjd ca 90 cm.
Slitage, senare elektrifierad, nagg, en palmett på plymen saknas, kompletterad, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen