Skål Kina 1800-tal
2019-09-10
675684
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKÅL, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, konturerad kant, dekor av vass med sjöfåglar i emaljfärger, järnoxid samt sepia, invändigt med turkos glasyr, botten med sigillmärke, höjd ca 8, diameter 17 cm
Slitage, mindre nagg