Besticksuppsättning Danmark modell Rita

Klubbat för:

20 000 SEK

20 000 SEK

BESTICKSUPPSÄTTNING, 167 dlr, silver, Danmark, troligen modell "Rita", olika stämplar, bl a W&SS, Köpenhamn 1920-50-tal, bestående av: 14 fiskgafflar, 14 fiskknivar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 8 smörknivar, 6 uppläggningsbestick, 12 efterrättsskedar, 12 bordsskedar, 12 matskedar, 9 teskedar, 4 kaffeskedar, 12 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 11 efterrättsgafflar, 11 efterrättsknivar, 5 bakelsegafflar, längder ca 12,2-25,4 cm, vikt exklusive knivar med rostfritt blad ca 5400g

Bruksspår, repor förekommer

674353

2019-09-12