Autografer från Operakällaren

Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren
Autografer från Operakällaren

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SAMLING AUTOGRAFER, ca 300 st., samtliga skrivna på Operakällaren och daterade 1960-70-talet. Samlingen omfattar både svenska och internationella namn, bl.a kungligheter, författare, skådespelare, musiker, regissörer, idrottsmän och politiker. Samtliga skrivna på Operakällarens brevpapper och med restaurangen blindstämpel. Ca 30 blad med flera namnteckningar. Några blad med endast en autograf, flera med en teckning och/eller flera rader text.

Bl.a. Edward G. Robinson, (Jacques) Tati (med teckning), Rosalind Russell, Kawabata, Gustav VI Adolf, George Sanders, Sibylla, Hasse Ekman, Sten Broman, (prins) Bertil, Gösta Ekman, Yngve Gamlin, Olof Thunberg, Lena Granhagen, Maria Lang, Povel Ramel, Ria Wägner, (prinsessan) Margaretha, Kar de Mumma (med teckning), Ströyer (med teckning), prins Wilhelm, Karin Bernadotte, Hemming Sten, Vilhelm Moberg (med längre text: "Till Operakällare-Mästaren Tore Wretman Du skall hädanefter bliva min kunglig hovköksmästare för du är stenkul. Gästen Vilhelm Moberg"), 14:e FN-bataljonen i Kongo, Karl Gerhard, Kid Severin, G. von Platen, (kung) Olav, Harald, Carl Bernadotte, Victor Hasselblad, Jens Otto Krag, Max von Sydow, Einar Nerman, Bibi Andersson, Erland Josephsson, Holger Löwenadler, Charlie och Oona Chaplin (med teckning), Birgit Nilsson, Floyd Patterson, Giulietta Masina Fellini, Britt Ekland, Alfred Hitchcock (med teckning), Nelly Sachs, Peter Weiss, Gunilla Palmstierna-Weiss, John Huston, Sidney Poitier, Arthur Rubinstein, Woody Herman, Richard Widmark, Marcel Marceau, Christina Schollin, Jan Malmsjö, Wenche Myhre, Birgitta Andersson, Jean Cocteau ( med teckning).

Samtliga insatta i blå A4-pärm.

PROVENIENS: Tore Wretman

Nött pärm

674031

2019-09-29