Gustafsberg Minerva 1800-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
2 000 SEK
GUSTAFSBERG, "Minerva" (1866-1892), 110 dlr., matservis, ironstone opak, tryckt dekor i blått, bestående av: 34 flata mattallrikar, 14 djupa mattallrikar, 28 flata förrättstallrikar, 14 assietter, 9 uppläggningsfat, fiskfat med silfat, 5 skålfat på fot, 3 skålar, terrin, karott samt 2 såsterriner med underfat
Omfattande skador: nagg, missfärgningar, sprickor, lagningar, slitage
673858
2019-09-06