Slaglåsgevär
2019-09-01
672312
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-tal, ändrat från flintlås, pipa med oktagonal kammarstycke, pipan märkt NYL:ING: C N.9, låbleck stämplat PB, helstock, kolvlåda, längd ca 145 cm
Slitage, lås håller ej i spänn, rost, senare laddstake