Bojaner Kina
2019-08-29
671710
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BOJANER, 2 del, med lock, porslin, Kina, troligen Daoguang (1821-1850), blåmålad dekor med landskap och figurscen, lock i trä, höjd med lock ca 23 cm, intyg signerat Wayland Wieslander, daterat Båstad 1978, medföljer
Nagg samt sprickor, senare trälock, fotring med äldre lagning