Fåtöljer 1 par 1800-tal
2019-08-28
671643
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-talets senare del , djuphäftad klädsel, hjultrisson, sitthöjd ca 34 cm
Proveniens
Fåtöljerna ägdes av portugisiske ministern i Stockholm Viscòmte Antònio da Conha Sotor Maior, han var en mycket omtalad diplomat på 1800-talet.
På auktionen av hanskvarlåtenskap köptes de av Bankir CG Cervin som ägde Hesselby Slott Stockholm, de har även stått på Stegeborgs slott i Östergötland,
Soto Maior besjungs av Zara Leander i "Stockholmslust"
med text av Karl Gerhhard
Fläckig klädsel