Ljuskrona sannolikt Böhmen
2019-08-28
671367
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LJUSKRONA, sent 1800-tal, sannolikt Böhmen, Tjeckien, 8-armad, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, dekor av glaspärlor i form av rosetter, 10 elektrifierade ljuspunkter, höjd ca 100 cm, diameter ca 73 cm
Åldersrelaterat slitage, 1 ljusmanschett saknas, enstaka prismor saknas, elen ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen