Edward Bawden linoleumsnitt
2019-08-21
669022
| Klubbat belopp | 6 400 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
EDWARD BAWDEN (1903-1989): "Lifeguards", ur serien Coronation, linoleumsnitt, signerat och daterad 1953, bildyta ca 43,5x30,5 cm
HISTORIK:
"Coronation Suite"
Inför kröningen av Elisabeth II tillfrågades ett antal brittiska konstnärer att skapa litografier, för Royal College of Art. Dessa tryck såldes sedan i begränsade upplagor, för att stöjda RCAs arbete i att återuppliva gamla litografiska tekniker.
Utställda på Redfern Gallery april-maj 1953.
Något gulnad