Spegel gustaviansk av Niclas Meunier

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad NM, Stockholms hallstämpel 1780, dekor i papier maché, bronserad, uppsvängt krön med genombruten dekor, blomsterfestonger, rocailler och voluter, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 123 x 48 cm

Senare bronsering, smärre skador

668903

2019-08-25