Ljuskrona oscariansk
2019-08-08
666767
| Klubbat belopp | 8 000 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, förgylld stomme i mässing, för 6 ljus, elektrifierad, behängd med olikformade slipade prismor, total höjd ca 111, diameter 85 cm
Skador och nagg, enstaka prismor saknas