Ljuskrona oscariansk
2019-08-05
666154
| Klubbat belopp | 7 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LJUSKRONA, oscariansk, 1800-talets slut, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, för 15 ljus, invändigt elektrifierad med 10 ljuspunkter, höjd ca 83, diameter ca 62 cm, några lösa prismor medföljer
Bruk,- och åldersrelaterat slitage, några prismor med nagg, några prismor är lösa, ej funktiontestad, SAV garanterar ej funktionen