Ring med cabochonslipad ametist
2019-07-30
665263
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
RING, 18k guld med cabochonslipad ametist, ca 5.76 ct, stämplad ´´NAB´´, Stockholm, ringstorlek 13.75, totalvikt ca 5 g
Bruksslitage, mindre nagg på stenen, spår av renovering på skenan