Niki Cash
2019-07-25
664266
| Klubbat belopp | 950 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
NIKI CASH (född 1973): Komposition, signerad och numrerad 18/60, gicleé, bildmått ca 35x42,5cm
New York, sent sjuttiotal, satte sin prägel på Cashs bildspråk. I mitten av åttiotalet var han med och grundade Graffiti crewet D.I.R. (DUZ IT RIGHT), Stockholm, verksamma främst längs Kungsängenlinjen.