Mortel
Klubbat för:
300 SEK
1 500 SEK
MORTEL, 1600/1700-tal, spetsiga triangelformade hänklar, ribbformad, sannolikt jordfynd, järn, höjd ca 14, största vidd 19 cm
Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland
Sannilkt jordfynd, sprickor, omfattande rostangrepp
663530
2019-07-22