Zoia Krukowskaja oljemålning
2019-07-16
662330
| Klubbat belopp | 550 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ZOIA KRUKOWSKAJA LAGERKRANS (1903-1999): Blomsterstilleben med flaskam, signerad Zoia, olja på pannå, ca 38x45 cm
Ryskfödda Zoia Krukowskaja Lagerkrans måleri är synbarligen inspirerat av den östasiatiska bildkonsten men i en egen karakteristisk stil.