Joakim Allgulander
2019-07-03
659432
| Klubbat belopp | 1 900 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Free WiFi", signerad Joakim Allgulander, 19/150, färglitografi, bladmått ca 59x37,5 cm,
HISTORIK:
Konstnären om motivet:
"Motivet "Free WiFi" föreställer en slags paradisö: vit sandstrand, steniga klippor och klarblått hav så långt ögat kan nå, där horisonten möter den turkosa himlen. Ett fartyg i rörelse, i den annars stilla tillvaron. Jag ville komma åt känslan av semester, där titeln talar för vår samtids behov av internet och fri uppkoppling".