I par kinesiska figuriner

I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner
I par kinesiska figuriner

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000 SEK

FIGURINER, 1 par, delvis glaserat stengods, händer ansikten och delar av dräkterna är bemålade, Kina, 1800-talets första hälft, föreställande en ämbetsman "mandarin" och hans fru. Dräkterna är dekorerade med kvadratiska emblem med fenixfåglar, liksom kvinnans krona som är smyckad med ett flertal fenixfåglar och växtornament, höjd ca 53 cm

PROVENIENS:
Införskaffade i Kina på 1930-40-talet, av hovtraktören, hedersdoktorn och professorn, Tore Wretman (1916-2003).

Jämför med:
https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2018/collection-pierre-berge-pf1860/lot.288.html?locale=en

Slitage, skador

659183

2019-09-29