Fällbord tillskrivet Asplind

Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind
Fällbord tillskrivet Asplind

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NILS JOHAN ASPLINDS VERKSTAD (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) tillskrivet, fällbord, sengustavianskt, skivan svartlackerad med polykrom scen av fågel på gren, kanter med växtornamentik, brunbetsad balusterformat ben med tripodfot, höjd 74, 49 x 43,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, smärre retuscher, foten sannolikt ej ursprunglig

657482

2019-09-15