Terrin Kina 1700-tal
2019-09-15
657316
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TERRIN med LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), underglasyrblå dekor av pagod- och flodlandskap, hänklar i form av harhuvuden, höjd ca 23, längd ca 37 cm
PROVENIENS: Stopalo
Locket med glasyrbortfall, skålen med obetydlig spricka samt bränningsspricka. Locket troligtvis ej tillhörande