Baljfåtölj sengustaviansk av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

56 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), otydligt signerad ES, med Stockholms stolmakarämbets sigill, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, sarger med löpande hund, karmar med sfinxhuvuden, dekor i form av doserade kedjor på rygglänets övre kant, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben med avslutande bockfötter, bemålad och bronserad dekor, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Arkitekten Hjalmar Molin (1868-1954)
Stopalo

LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik fåtölj av Ephraim Ståhl tillverkad i en uppsättning om 14 stycken för Stockholms slott sidan 108f

Slitage, smärre dekorskador

656692

2019-09-15