Vas Kina 1800-tal
2019-06-18
654924
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
VAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, cylinderformad, dekor av kartuscher med krigsscen i underglasyrblått, lotusslingor, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, höjd ca 21 cm
Nagg, mynningen med lagningar