Terrin Kina 1700-tal Kompaniporslin
2019-06-18
653187
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder, tårpil, tall och bananplanta i underglasyrblått, tvinnade hänklar, lockknopp i form av pinjekotte, längd ca 32, höjd 22 cm
Locket med lagning