Buddha i soapstone
2019-06-08
652293
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
BUDDHA, Kina, 1700/1800-tal, soapstone, höjd ca 8 cm
Proveneins: Buddhan har fram till nutid gått i arv på svärdsidan inom familjen Brunius, enligt släkttradition så införskaffades statyetten av Gomer Brunius (1748-1819) då han som skeppspräst gjorde 3 resor med Svenska Ostindiska Kompaniet mellan 1772-1778, de inskurna initalerna T B är som barn gjort av en medlem av släkten Brunius omkring 1910
Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem
Slitage, nagg