Johannes Wichmann, oljemålning
2019-06-16
651824
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
OLJEMÅLNING, Vy över Köpenhamn med Frederiks Kirkes kupol, signerad ´Johannes Wichmann 1938´, verso gåvoskrift ´Glaedelig Jul 1938´, olja på duk, ca 121x145 cm
Ospänd duk, krackelerad nertill, duklagning (troligen konstnärens lagning, ingen retusch synlig i uv-ljus)