Tallrikar Kina 1700-tal Kompaniporslin
2019-06-18
651720
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av urna med granatäpplen och handcitron i järnoxid, emaljfärger samt guld, brättet med krysantemum och attribut, diameter ca 22 cm
Smärre slitage, glasyrspricka