Stekfat Kina 1700-tal
2019-09-29
651354
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1735-1796), oktagonalt, handmålad dekor i underglasyrblått av pioner och blommor, ca 34,5x43 cm
LITTERATUR: Avbildad sidan 181 Mat och Minnen
PROVENIENS: Tore Wretman
Några mindre kantnagg, bränningsspricka (ej genomgående)