Bordaloue Kina 1700-tal Kompaniporslin
2019-06-18
651030
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
BORDALOUE, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av kartuscher med krysantemum omgivna av pioner i emaljfärger, längd ca 22, höjd 13 cm
Nagg, glasyrspricka, locket med sprickor