Enso-Gutzeit´s taklampa av Paavo Tynell
2019-06-11
650429
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 500 EUR |
PAAVO TYNELL, taklampa, stämplad Taito, 1930-tal, patinerad mässing, fem svängda armar med glaskupor, diameter ca 90 cm, höjd 86 cm.
Proveniens: Enso-Gutzeits huvudkontor i Helsingfors