Etui sterlingsilver Italien 1960-tal
2019-06-05
649962
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
BVLGARI, etui, sterlingsilver och 18 k guld, italienska kontrollstämplar, Firenze, rektangulärt, 7,5x9 cm, vikt ca 163 g, läderetui märkt Bvlgari
Lock med invändig graverad namnteckning Giuseppe Saragat, president i Italien mellan 1964-71 för italienska demokratiska socialistpartiet.
Gåva av president Giuseppe Saragat vid statsbesöket i Sverige 1966.