Slaglåsgevär Nussbaum
2019-06-02
649035
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SLAGLÅSGEVÄR, ändrat från flintlås, låsblecket signerat Nussbaum, Stockholm, sannolikt Jacob Nussbaum (1731-1802), helstock i valnöt med skuren dekor, hornnäsa, stålbeslag, längd ca 130 cm
Slitage och skador, senare kolvlådelock, laddstake saknas