Ljuskrona
2019-05-27
647461
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 25 000 SEK |
LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring 1800, förgylld mässingsstomme, för 4 ljus samt sparljus, behängd med prismor, höjd 81, diameter 65 cm
Slitage, senare elektriferad, kompletterad