Stolar Arne Jacobsen
2019-05-23
646792
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 4 st, Fritz Hansen, Danmark, formgivningsår 1955, vitlackerade, kromad benställning, etikettmärkta med datering 1985 (1 st), 1986 (3 st), sitthöjd ca 44 cm, 3 sitsar utan benställning medföljer
HISTORIK: Premiärvisades i huset "Skal och kärna" under H55
Ytskador, krackeleringar