Flintlåspistol
2019-05-26
645721
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal, kammarstycke samt räfflad pipa med filad dekor, låsbleck med fragmentarisk gravyr, möjligen signatur, beslag i mässing, lackerad kolv, kaliber ca 15 mm, längd ca 31,5 cm
Skador, lås fungerar ej vid test, stock med lagning/kompletteringar, senare lackerad