Brännvinssked Fredrik Tyntzelman silver
2019-05-21
645621
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
FREDRIK TYNTZELMAN (verksam 1668-1703): Brännvinssked, silver, karolinsk barock, graverad blom och bladdekor, med monogram under friherrlig krona, stämplad Malmö 1694, längd 19,5 cm
Slitage, kupa med mindre bucklor